Dilafilarióza
Z dôvodu otepľovania prostredia, veľkého množstva zrážok a cestovania so psami do južných častí Európy je toto ochorenie hrozbou už aj na našom území. Pôvodcami ochorenia sú Dirofilarioa immitis a D. repens. Sú to červy, ktoré môžu dorastať do dĺžky až 30 cm.
Srdcová forma žije prevažne v pľúcnych tepnách a v srdci, podkožná žije v podkoží mäsožravcov alebo v oku. Nakazenie prebieha prostredníctvom komárov. Komár sa napije krvi od infikovaného psa, kde sa do jeho organizmu dostanú tzv. mikrofilarie, ktoré sa v ňom vyvinú do štádia larvy - L3. Opätovným satím krvi sa tieto L3 opätovne dostanú do organizmu psa, mačky, ale aj človeka a prechádzajú vo vývoji do štádia larvy L5. Z nich sa potom vyvinú dospelé jedince, ktoré sú schopné tvoriť mikrofilarie.
Dospelé jedince žijú v organizme 3 - 5 rokov.
Klinické príznaky sú najmä zo začiatku nevýrazné: občasné pokašliavanie, znížená výkonnosť, ochorenia srdca, zvracanie, ktoré nesúvisí s nakŕmením, svrbenie, podkožné uzlíky.
Ohrozené sú najmä psi chované vonku, v oblastiach kde sú časté kalamity a výskyt komárov, poľovné psi a psi, ktoré cestujú do zahraničia. Na Slovensku bola dirofilarióza diagnostikovaná hlavne v južných oblastiach. Boli diagnostikované obidve formy. Mnoho psov nepreukazuje žiadne klinické príznaky a stávajú sa tak zdrojom infekcie.
Terapia na Slovensku je značne obmedzená. Terapia dospelých červov sa nevykonáva, pretože nie je dostupný žiaden účinný prostriedok. Vykonáva sa len terapia mikrofilarii. Dospelé samičky však po určitom čase v organizme odumrú.
Dôležitá je preto prevencia pomocou látok, ktoré odpudzujú komáre a pomáhajú sa zbavovať medzištádií. Dôležité je dodržať potrebnú dávku v stanovených intervaloch a už mesiac pred začatím sezóny komárov.